Przejdź do treści

Remonty kościoła

Remont wieży Kościoła

17 września 2012 r. rozpoczęły się prace remontowe wieży naszego Kościoła.  Firma pana Edwarda Bartyli odpowiedzialna jest za remont dachu. Jak dotąd wykonano następujące prace: wyprostowano szpic wieży, wymieniono poprzeczne ramię krzyża umieszczonego na szczycie wieży, oczyszczono i pomalowano specjalną farbą część stalową szpica wieży nad kulą wraz z krzyżem, wykonano naprawy i uzupełnienia w pokryciu blaszanym kopuły, zawieszony został kogut, odtworzony ze stali nierdzewnej przez pana Henryka Słabego .

Jeszcze przed rozpoczęciem remontu  wieży powierzono rekonstrukcję metalowych elementów ozdobnych, sprzyjającej naszemu przedsięwzięciu firmie PROTEC sp. z o.o. z Chróścic. Za te prace zapłaciliśmy 6 000 zł. Najwięcej ciekawości wzbudziło jednak otwarcie metalowej tuby umieszczonej w kuli pod krzyżem, w której znajdowały się dokumenty i pamiątki z czasów budowania naszego kościoła.

Po zakończeniu przeglądu i renowacji szczytu kopuły wieży firma „Eurodom”  pana Krystiana Golombka odpowiedzialna za rusztowania zdemontowała najwyższe rusztowanie do poziomu arkad w kopule wieży i drugiego października firma pana Bartyli rozpoczęła prace dekarskie na poziomie dachu wieży. Jednocześnie z pracami dekarskimi ruszyły prace prowadzone przez firmę pana Kamińskiego mające na celu odnowienie elewacji wieży i elementów ozdobnych. Dodatkowo figura św. Oswalda przeszła zabiegi renowacyjne w galerii pani Ireny Rzeźniczek. Po zakończonych pracach na wieży, odnowiona figura została umieszczona na swoim dawnym miejscu (nad portalem wejściowym kościoła). Koszt tych prac oszacowano na 28 tys., z czego 10 tys. pochodziło  z dotacji Prezydenta Miasta Opola.  Okazało się również, iż należy odnowić  cztery kamienne maszkarony – ozdobne elementy, które spełniały rolę rzygaczy. Renowację wykonał również Rafał Rzeźniczek z galerii pani Ireny Rzeźniczek.

Remont wieży zaplanowano na dwa lata, koszt tej inwestycji w tym roku wyniósł około 450 tys. zł. z czego dachówka na wieżę okalające wieżyczki  kosztowała 52 tyś. zł a koszt montażu i demontażu rusztowania całej wieży wyniósł 78 tyś. zł.

Od 25 września 2012 roku rozpoczęła parce firma odpowiedzialna za czyszczenie i malowanie wnętrza całej konstrukcji stalowo drewnianej wieży – włącznie z konstrukcją stalową dzwonów,  oraz usunięciem ogromnej ilości ptasich zanieczyszczeń, które nagromadziły się nad galerią pod kopułą wieży. Prace te oszacowano na 11 tyś. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *